Regl Döneminde, Vitamin ve Minerallerin Önemi

Regl Döneminde, Vitamin ve Minerallerin Önemi

Regl döneminde beslenme konusunda çokça bilgi ve paylaşım görüyoruz. Bu dönemde vücudumuzda eksilen veya takviye gereken vitamin ve mineralleri bilirsek, bu süreci daha iyi geçirmemiz mümkün görünüyor. Fakat şunu belirtmeliyiz ki, eğer PMS yani regl öncesi sendromunuz günlük yaşamınızı etkileyecek düzeydeyse, bir uzmana danışmakta ve beslenmenizi ona göre belirlemekte fayda var.

Magnezyum minerali

Araştırmalar, magnezyumun, regl öncesi sendromu tedavisinde etkili olduğunu gösteriyor. Magnezyum içeren gıdalar tüketerek regl sancılarından ve regl öncesi gerginlikten kurtulmak mümkün. Koyu yeşil sebzeler, tahıl ürünleri, balık, badem, fındık, fıstık, ceviz, soya fasulyesi, kuşkonmaz, soğan, domates, havuç, kereviz, pırasa, gravyer peyniri, hurma, karaturp, ayçiçeği, kakao, muz, dil balığı ve sert sular magnezyumdan açısından en zengin besinler.

B6 vitamini

Regl döneminde en çok ihtiyacımız olan şey, mutlu ve dinç hissetmek. B6, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin yapımında etkili olan bir vitamin. Yapılan araştırmalar, günde 100 mg B6 vitamini takviyesinin, PMS semptomlarını (adet öncesi sendromu belirtileri) ve premenstrüel depresyonu (adet öncesi başlayan ruhsal sıkıntılar) azalttığı belirtiliyor. B6 vitamini açısından zengin gıdalarsa şöyle: Muz, avokado, ıspanak, sarımsak, patates, bezelye, havuç,  baklagiller, pirinç, bira mayası, balık, kırmızı et, tavuk, buğday unu, kepek ekmeği, kuruyemişler.

Demir minerali

Regl döneminde halsiz ve yorgunsanız, evden, hatta yataktan çıkmak istemiyorsanız bu da sizin için… Öncelikle, insan vücudunda yaklaşık 2-4 gr demir minerali bulunduğunu söyleyelim. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre, regl döneminde, kadınların %90’ında günde 1.4 mg demir kaybı yaşanıyor. Regl döneminde kaybedilen bu mineralin, regl öncesinde beslenmeye dikkat edilerek vücuttaki dengesinin sağlanması gerekiyor. Demir en çok, kırmızı et, deniz ürünleri, tavuk, hindi, kuruyemiş, taze ve kuru meyveler, koyu yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar, bezelyede bulunuyor.

Çinko minerali

Kadınlarda, cinsel gelişim, ovülasyon (yumurtlama) ve regl döngüsünde önemli rol oynayan çinko minerali, et ve deniz ürünlerinde bol miktarda bulunuyor. Uzmanlarsa, çinko eksikliğinin regl öncesi sendromunu arttırdığı düşüncesinde.