Regl Ağrılarını Azaltmak İçin Öneriler

Regl Ağrılarını Azaltmak İçin Öneriler

Regl ağrıları günlük yaşantınızı etkiliyor olabilir. Ama bazı etkili yöntemlerle, bu ağrıları azaltıp daha rahat ve iyi hissetmek de mümkün. Yapılan araştırmalara göre, regl döneminde iki kadından biri regl ağrıları ve krampları yaşıyor.

Hamburger yok!

Düşük yağlı-yağsız ve sebze ağırlıklı beslenmenin regl krampları üzerinde etkili olduğu düşünülüyor. O dönem canımız abur cuburlar, hamburgerler çekse de, bir deneyin deriz.

Papatyayla mis gibi

Bitkisel çayların da regl ağrıları üzerinde rahatlatıcı etkisi bulunuyor. Ağrı zamanlarında papatya, nane, rezene, zencefil çaylarını tercih edebilirsiniz. Fakat bitkisel çayların da fazla tüketiminin sakıncalı olduğunu unutmayın.

Masaj mı? Evet.

Karın ve bel bölgesine masaj yapmak da adet dönemi kramplarına en iyi gelen şeylerden biri. Özellikle de lavanta, mercanköşk ve adaçayı yağı ile yapılan masajlar, ağrılarınızı azaltıp sizi rahatlatabilir.

Yaşasın sıcak su torbaları!

Alt karın veya bel bölgesine koyacağınız sıcak su torbaları ile ağrılarınızın şiddeti azalabilir. Isıtıcı pedler ise evde değilken, iş ve okuldayken çok iyi bir çözüm olacaktır.

Endorfin lazım

Yürüyüş ve yoga gibi hafif egzersizler de regl sancılarında oldukça etkili. Bu egzersizler, hem kaslarınızı rahatlatıyor hem de ağrı ve stresi azaltan, mutluluk veren endorfin hormonu salgılamanızı sağlıyor. Evet, regl döneminde ve öncesinde biraz üşengeç olsak da deneyin, rahatladığınızı göreceksiniz.

Ağrı kesici şartsa…

Çoğu kişi ağrı kesiciyi son çare olarak görüyor veya kullanmak istemiyor. Fakat ağrılar tam başlarken alınan ağrı kesicinin, kramplar üzerinde etkisi bulunuyor. Bazı kişilere göre de ağrı kesicinin, regl kanamasını azalttığı düşünülse de dayanılmaz olan ve diğer yöntemlerin işe yaramadığı zamanlarda, uygun bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Son olarak, doğru ilaç kullanımı için ve ağrılarınız çok şiddetli oluyorsa nedeni öğrenmek için mutlaka bir doktora danışmanızı öneriyoruz.