Karın Üstü Aktivite Zamanı: Tummy Time İle Küçük Hareketler

Karın Üstü Aktivite Zamanı: Tummy Time İle Küçük Hareketler

Karın üstü aktivite zamanı, bebeklerin uyanık olduğu süreçte karnının üstünde geçirdiği zamana denilmektedir. Kısıtlı hareketlere sahip yenidoğan bebeklerin aktivite olarak karın üstünde geçirdikleri zaman bebeklerin gelişimi için oldukça değerlidir.

Bebekler göbeklerinin üzerine gelecek şekilde yatırılarak onların bu pozisyonda hareket etmesi istenilir. Yüzüstünde yatan bebek hareket etme isteği ile başlarını kaldırır ve yerde sürünür. Bu aktivite sayesinde bebeklerin karın, omuz ve sırt bölgelerindeki kaslar güçlenecektir. Dolayısıyla bu hareket ile bebekler zamanla daha fazla hareket edebilme gücüne sahip olacaktır.

Karın Üstü Aktivite Zamanının Başlama ve Bitiş Zamanı Nedir?

Bebeklerde karın üstü egzersizlerinin ne zaman yapılacağı hakkında özellikle ebeveynlerin aklında soru işareti bulunmaktadır. Karın üstü aktiviteler, bebeklerin doğumundan kısa bir süre sonra başlanılabilen bir eylemdir. Bu zamandan itibaren yaklaşık 1 yaşına kadar olan süre için yapılması ideal bir etkinliktir. Emeklemeye başlayan bebekler hareketlenmeye elverişli oldukları için karın üstü aktivitelerine çok fazla ihtiyaçları olmayacaktır.

Karın Üstü Aktivite Zamanı Ne Kadar Aralıklarla ve Süreyle Yapılmalıdır?

Yenidoğan bebeklerin günde birkaç kez bu hareketi yapması faydalı olarak görülüyor. Bebeğin her yüzüstü bırakıldığında bu aktivite için birkaç dakika süre tavsiye edilmektedir. 3 aydan sonra gün içinde toplam bir saat süre karın üstü aktivitesi yapılabilir. Fakat bir saatlik bu aktivite küçük zaman dilimlerine bölünerek uygulanmalıdır.

Karın Üstü Aktivite Zamanının Faydaları Nelerdir?

  • Bebeğin sırt, omuz, karın, boyun kaslarının çalışmasını destekler.
  • Sürünme, dönme ve tutunma gibi becerilerin gelişimini sağlar.
  • Başın yassı şeklini almasının ve boyun eğikliğinin önüne geçer.

Karın Üstü Aktivite Zamanında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeğin bütün ihtiyaçları giderildikten sonra karın üstü aktivitelerine geçilir. Açlık, uykusuzluk gibi durumlarda yapılan bu etkinlik bebeği huzursuz edebilir. Bunların yanı sıra bebeğin çok tok olduğu durumlarda ve huzursuz olduğu zamanlarda da bu aktivitenin yapılması önerilmiyor.

Tummy Time Bebek Aktivitesi Minderli Zemin

Bebeğin karın üstü aktivitesini gerçekleştirdiği alanın, bu egzersizler için uygun olması gerekir. Aktivitenin yapıldığı zeminin çok sert olmaması önerilir. Tummy time yastığı gibi nesnelerin araştırılması bu sürecin daha sağlıklı geçmesine olanak tanıyacaktır.

Tummy Time Bebek Aktivitesi Oyuncak İle İlgi Çekmek

Bebeğin bu durumu sevebilmesi için önüne onun ilgisini çekecek nesneler yerleştirilmesi egzersiz sürecini kolaylaştıracaktır. Tummy time oyuncakları bu konuda yardımcı olacaktır.

Bu etkinlik sırasında ebeveynlerin ya da bu egzersiz sürecinde bebekle ilgilenen insanların bebeği kontrol altına alması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri ise, bebeğin gözetim altında tutulmasıdır. Ayrıca tummy time egzersizlerinin ne zaman başlaması, ne sıklıkla, ne kadar süre ile ve nasıl yapılması gerektiği konularında doktorla görüşmek en yararlı davranış olacaktır.

Diğer içeriklere göz atın: