Hamilelikte Sosyal Desteğin Önemi

Hamilelikte Sosyal Desteğin Önemi

Öncelikle şunu bilin ki, yaşadığınız her his oldukça normal ve yalnız değilsiniz. Ebeveyn olmaya karar vermek, tartışmasız insanın hayatta aldığı en büyük kararlarından biri. Hamilelik, kadınlar için mutluluk, doyum, olgunluk, kendini gerçekleştirme süreci olmasına rağmen, aslında çok da önemli biyolojik ve psikolojik değişimlerin yaşandığı bir dönem. Hamilelik ve sonrasında, sosyal çevre tarafından anneye verilen sosyal destekse, bu süreci daha olumlu ve sorunsuz geçirmesi için çok ama çok önemli.

Bebeğin bakımı, güvenliği, iletişimi ve ilgili problemlerle baş etme konularında endişe yaşayan anneler,  kendini güvende olduğunu hissettiğinde bu kötü his azalır. Eşinin, ailesinin ve arkadaşlarının her durumda yanında olduğunu bilmek, hamile ve lohusa anneyi rahatlatır, çaresizlik duygusunu azaltır, stresle başa çıkma konusunda kendine olan güvenini artırır.

Lütfen, sosyal çevrenize yaşadığınız ruh halini anlatın, konuşun, yardım isteyin. Gerekli görürseniz psikolojik destek almaktan çekinmeyin. Unutmayın ki önemli değişimlerin yaşandığı bir süreç geçiriyorsunuz ve her destek kendinizi daha güçlü hissetmenizi sağlayacak.