Hamilelikte Bel ağrısı

Hamilelikte Bel ağrısı

Hemen hemen her hamilenin yaşadığı bir ağrıdan bahsedeceğiz şimdi… Bel ağrısı! Bu ağrılar, hamilelik süresince en sık yaşanan sıkıntılardan biridir. Çoğu hamile kadın, bu ağrıların normal olduğunu düşünüp profesyonel sağlık desteği almaz. Ama hamilelik öncesi bu ağrıyı sık yaşadıysanız, bir uzmana danışmakta fayda var. Tabii ki beden şekli, kilo ve ölçülerin değişmesi bu ağrıların başlıca sebebi. Bu ağrılar bazen o kadar şiddetli olabilir ki uyku düzeni, yaşam kalitesini ve psikolojiyi etkileyebilir; kronik ağrılara dönüşebilir.

Yapılan araştırmalara göre, hamilelik süresince egzersiz yapan kadınların, yapmayanlara oranla daha az bel ağrısı şikayeti yaşadığı da ispatlanmış. Özellikle pilatesle ilgilenenlerin bildiği pelvik tilt hareketi ve suda egzersizin, karın-sırt kaslarını güçlendirecek hareketlerin ağrılar üzerinde etkili olduğu söyleniyor.

Son olarak, ağrıları rahatlattığı bilinen, yan yatmak, bacakların arasına yastık koyarak yan yatmak, uzanmak ve ayakları yukarı kaldırmak gibi pozisyonları doktorunuza danışarak deneyebilirsiniz