Doğru Bebek Bezi Seçimi Yapmanın Önemi

Doğru Bebek Bezi Seçimi Yapmanın Önemi

Daha önce çocuk sahibi olan ebeveynler genellikle bebek bezi konusunda bilgi sahibidirler ama ilk defa anne ve baba olacakların seçimlerinde kararsız kalmaları çok normaldir. Bebek bezi seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Her geçen gün çok daha güvenli ve konforlu bebek bezlerini üretildiğini düşünürsek bu yazımızın, seçim yaparken nelere dikkat edeceğini bilmeyen ebeveynler için oldukça etkili olacağına inanıyoruz.

Bebeğinize Uygun Bez Kullanın

Öncelikle bilmeniz gereken bebeğinize, uygun bir bebek bezi seçmeniz gerektiğidir. Doğdukları andan itibaren en büyük bakım ihtiyaçlarından biri bebek bezleridir. Bez alırken bebeğinizin kaç aylık olduğu ve kaç kilo olduğunu göz önünde bulundurmalısınız, bunun için firmaların paketleri üzerinde yazan bilgilere dikkatlice incelemeniz etkilidir. Yeni doğan bebeklerde kullandığınız bebek bezi ile 6. ayında kullandığınız bebek bezi farklı olacaktır. Paketler üzerinde yazan kilo ayrıntılarına bakarak seçiminizi yapmalısınız fakat bu işin sadece birinci aşamasıdır. Bebek bezleri erkek ve kız bebekleri için ayrı ayrı üretilir, yani seçiminizde bebeğinizin cinsiyeti de bir kriterdir. Bunun nedeni onların anatomik olarak birbirinden farkları olmasıdır. Erkek bebekler bezin daha çok ön kısmını doldururken, kız bebeklerde bezin daha çok orta kısmı dolar bunu göz önünde bulundurarak firmalar farklı üretim yaparlar. Bebek bezleri düşündüğümüz kadar sıradan üretilmemiştir birçok araştırma ve uzman eşliğinde sürekli gelişen bez teknolojisi bebeğinizin konforunu arttırmak için sürekli kendilerini yenilerler, sizin yapmanız gereken bebeğinizi iyi tanıyıp ona uygun bezi seçmektir Yanlış bebek bezi seçimi bebeğinizin alt temizleme işini sağlıklı bir şekilde yapmanıza engel olabilir. Kilo ve cinsiyetten sonra önemli bir diğer kriter de seçeceğiniz bezin onun hassas cildine ne kadar uyumlu olduğudur. Hava geçirgenliği fazla, sızdırmayan ve cildine zarar verecek içerikleri bulundurmayan bebek bezlerinden birini seçmelisiniz. Fakat şunu asla unutmayın, en doğru seçimi, deneyimlerinin sonucunda elde edeceksiniz, arkadaşınızın çok memnun kaldığı bir bezi sizin bebeğiniz sevmeyebilir, onun cildine iyi gelmeyebilir bu çok normaldir. Bebeğinizi büyütürken birçok şeyi deneyerek öğreneceksiniz, doğru bebek bezi seçimi de deneyimlerinizden biri olacaktır. Kısacası bebek bezi deyip geçmeyin, doğru bez seçimi bebeğinizin konforu ve sağlığı için son derece önemlidir.

Yanlış Bebek Bezi Seçiminde Karşılaşılan Olası Sorunlar Nedir?

Anne ve babalar elbette bebekleri için her şeyin en iyisini ve kullanmak ister. Bebek bezinde doğru seçim yapmak hem bebekler hem de ebeveynler için son derece önemlidir. Atlanan her detay sizi ve bebeğinizi sıkıntıya sokabilir. Bez seçiminde en önemli olan; bebeğin kilosuna göre bebek bezi seçimi yapmaktır. Aksi takdirde bez, bebeğinize küçük gelecektir, bacak ve karın bölgesinden sıkacak bu da bebeğinizi huzursuz yapacaktır. Bebeğinizin ayına göre değil, kilosunu dikkate alarak seçim yapmak bu olası sorunları ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.
Cinsiyetine göre bebek bezi seçmediğinizde ise bez, sızdırma yapabilir. Fark etmemeniz durumunda bebeğinizin altı ıslak kalacak ve belki de üşütüp hasta olmasına neden olacaktır. Ayrıca bu ıslaklık cildinin tahriş ve pişik olmasına da sebep olabilir.
Genelde daha hareketli dönemlerinde olan bebekler için tercih edilen külot bezlerde de bebeğinizin güncel kilosunu göz önünde bulundurmalısınız, aksi halde kimi bebeklerin bacak kısımları daha kalın olduğu için bu bezler bebeğinizin bacağını sıkabilir veya tam tersi bebeğinizin bacakları zayıf ise akma ve taşma yapabilir. Bebeğin cildinin hava almasını sağlayan ve emici özelliği fazla olan bezler tercih etmelisiniz. 24 saat bezlenen bebeğinizin cildinin hava almaya ihtiyacı vardır, yoksa pişik olması kaçınılmazdır, cildi tahriş olacak ve inanılmaz derecede huzursuz olacaktır.
Elbette en doğru seçimi yapmak ve olumsuzlukları ortadan kaldırmak için deneme yanılma yöntemi en etkili yoldur. Başlarda bebeğinize uygun seçim yapamayabilirsiniz ama zamanla bebeğiniz için en doğru bebek bezini bulacak ve bebeğinizin çok daha konforlu olmasını sağlayacaksınız.