Bebeklik Dönemi Egzama (Atopik Dermatit)

Bebeklik Dönemi Egzama (Atopik Dermatit)

Yazar: Uzm. Dr. Ali Fuat Serpen

Atopik dermatit, bebeklik döneminde daha çok yanaklarda gördüğümüz, fakat eklemlerde ve hatta tüm vücutta görülebilen cilt reaksiyonudur.

Cilt reaksiyonu demek aslında cildin bir etkene tepki vermesi anlamına geliyor. Biz altta yatan tepkiye neden olan etkeni bulup uzaklaştırmazsak tekrar tekrar bu reaksiyonlar devam edecektir. Amaç, bu reaksiyona neden olan etkeni bulup ortadan kaldırmaktır.

En sık neden besin alerjileri, hatta bazen çoklu gıda alerjisidir. Tanı konulamaz ise ilerde gelişim geriliği kaçınılmaz sondur. Diğer etkenler ise solunumsal alerjenler dediğimiz ev tozu akarı, küf, rutubet olduğu gibi, kimyasal içerikli şampuan ve deterjanlar da etken olabilmektedir. Fakat tedavide en önemli faktör cildin nemli kalmasıdır. Nemli tutabilmek için her gün banyo ve banyo sonrası tüm vücudu nemlendirmek çok önemli…

Bununla beraber kimyasal içerikli deterjan, şampuanlardan uzak tutulmalı, yünlü ve tüylü pelüş gibi kıyafet, yastık, yorganlardan uzak tutulmalıdır. Doktorunuz besin alerjisi tanısı koydu ise gereken diyete sıkı bir şekilde uyumalı ve en ufak bir kaçamağın reaksiyona neden olabileceği unutulmamalıdır. Çünkü alerjik reaksiyon miktardan bağımsızdır.

Tüm bu durumları göz önünde bulundurarak; eğer bebeğinizde egzama var ise mutlaka çocuk doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyiniz.

Şunlara da göz atın: